Třída KYTIČKY 2015-2016

Trida-Kyticky

Třída KYTIČKEK

Akce, které plánujeme na závěr roku 🙂  

30.5.2016 – besídka – od 15.30 hodin

31.5. nebo 2.6. 2016 (dle počasí) – pojedeme na výlet do Blatné

Program:

 • sraz v MŠ do 7.30 hodin (pojedeme na nádraží autobusem v 7.55 hodin)
 • sraz na nádraží od 7.45 hodin do 8.20 hodin
 • odjíždíme vlakem do Blatné v 8.37
 • zpět přijedeme v 15.22 hodin
 • jídlo na celý den děti dostanou
 • dejte dětem s sebou batoh s pláštěnkou (do batohu jim na nádraží přibalíme svačinu – velkou 🙂

1. nebo 8.6.2016 (dle počasí) – na školní zahradě bude připraven hudební program pana Justicha a další překvapení pro děti 😀 (viz. novinky) 

14.6.2016 – výlet do Milínova (viz. novinky)

Chystáme se na závěr školního roku

V tomto období zažijeme s Andulkou velice příjemné období. Budeme jezdit na výlety, půjdeme na delší výpravy do přírody, k rybníku, podíváme se na hospodářská zvířata. Také společně vysadíme některou zeleninu na náš nový záhon na školní zahradě a budeme pozorovat, jak roste. Nezapomeneme se také o tyto rostlinky starat – pravidelně zalévat, okopávat. Zahradnice Andulka nám v tom pomůže. S červíkem Toníkem se začínají dít podivné věci, nejdříve se schová do podivné kukly a poté se promění v nádherného motýla. V červnu oslavíme svátek dětí, kdy se budeme seznamovat i s dětmi, které žijí ve světě a možná jsou i trochu jiné. Rodiče pozveme  na naši Kytičkovou besídku, abychom jim ukázali, co jsme se za celý školní rok naučili.

Co se dělo od konce března do poloviny května v naší třídě??? 🙂 

Začíná jaro. Pozorujeme probouzející se přírodu a budeme vyhánět paní zimu. Na zahrádce u kamarádky Andulky se ukazují první jarní květiny. Zkusíme také zahradničit – necháme klíčit hrášek nebo fazole a budeme tento proces pozorovat. Také si můžeme na nové zahrádce vysadit ředkvičky a salát, o které potom budeme pečovat. Oslavíme svátky jara – Velikonoce a seznámíme se s jejich tradicemi. Na dvorku se také objevují domácí zvířata a jejich mláďata, které se naučíme pojmenovávat. Zaměříme se i na bezpečnost na silnicích, protože začneme chodit na delší procházky, nejen do lesa, ale i po městě, kde budeme pozorovat lidi při jejich zaměstnání.

Z charitativní akce jsme od rodičů v naší třídě získali 430,-Kč. Děkujeme maminkám, které se zapojily do výroby sněhuláků a za finanční příspěvek.

|Charitativní akce Sněhuláci pro Afriku se uskuteční ve čtvrtek 3. 3. 2016 v naší třídě Kytiček od 15 hodin.

(Můžete přicházet dle vaší potřeby a času, ve třídě budeme do 16.30 hodin.)

Budeme vyrábět sněhuláky, pomůcky budeme mít připravené, pokud budete chtít vyrobit sněhuláka opravdu výjimečného, můžete si přinést materiál vlastní.

Ve třídě bude kasička na dobrovolné vstupné, tyto nasbírané peníze zašleme nadaci a ti za peníze nakoupí kola, která odešlou dětem do Afriky, aby mohly snadněji dojíždět do školy a mohly se vzdělávat stejně, jako děti v Čechách.

PŘIJĎTE NÁM POMOCI PODPOŘIT DOBROU VĚC!!!!DĚKUJEME

Na konci února nebo na začátku března se zúčastníme charitativní akce – Sněhuláci pro Afriku – budeme potřebovat vaši podporu vážení rodiče, informace budou na našich stránkách a na nástěnce v MŠ 🙂 

Karnevalový týden

Co budeme dělat od ledna do začátku března?

Tímto integrovaným blokem nás bude opět provázet zahradnice Andulka, která se už těší na zimu a která, jak doufá, dorazí i k nám. Ale nejprve se podíváme, co nám nechal Ježíšek ve školce pod vánočním stromkem, přivítáme příchod tří Králů a budeme si povídat o tom, co jsme zažili o Vánocích, jaké byly prázdniny a o svém nejmilejším dárku. Když nám napadne sníh, budeme stavět sněhuláky, také si je vyrobíme a naučíme se o nich novou básničku a píseň. Nezapomeneme ani na ptáčky, kterým v tomto období musíme pomáhat a starat se, aby měli co jíst. Stejně tak musíme pomáhat i lesním zvířatům, kterým doneseme jablíčka, mrkev a seno přímo do lesa ke krmelci. Budeme sportovat, naučíme se, jak se máme bránit proti bacilům, které nás v tomto období ohrožují. Také se vypravíme do světa pohádek a fantazie. Fantazii si procvičíme i při karnevalovém týdnu, při kterém si užijeme spousty legrace a zábavy. Tento blok ukončíme rozloučením se se zimou.

Čertí rojení

Co se dělo v listopadu a prosinci?

 V listopadu nás čeká oslava svátku Svatého Martina – patronem všech vojáků, který vyvrcholí setkáním Svatého Martina s dětmi. Na tuto oslavu nám paní kuchařky upekly svatomartinské rohlíčky. Zkusili jsme si také rohlíčky vyrobit alespoň z modelíny. Podzim nás  překvapil změnami v přírodě a svými proměnami, barvami, chladem, a proto jsme si povídali o tom, jak se správně oblékat a učili jsme to i našeho kamaráda červíka Toníka, který si s tím nevěděl rady. Naučili jsme ho nejen oblékat se, ale i dbát a pečovat o své zdraví, zapínat knoflíčky u kabátku, zastrkovat si tričko a podobně. Nebyla nám lhostejná ani ekologie a tak jsme třídili odpad a všímali se nepořádku v lese. Seznámili jsme se s některými zvířaty z lesa, ale pomalu upadali do zimního spánku. Podzim byl celý barevný, a proto jsme si jeho barvičky – listy – přinesli do školky, kde jsme si z nich vyrobili zajímavé výrobky. Poté nám nic nebránilo, zamkli les, který pak v klidu může nabírat sílu na příští jaro. Dny se neustále zkracovaly a my už mysleli na advent. Zahájení adventu vyvrcholil rozsvícením vánočního stromku před školkou, zpíváním koled a jarmarkem, projektem školy, který měla letos na starost naše třída Kytiček. Na jarmark jsme vyráběli spoustu výrobků a pomáhaly nám i maminky.  Prodali jsme výrobky za 3 600,-Kč a z těchto peněz měly děti zaplacené divadelní představení a ještě zbylo na výlet, který se bude konat na jaře. Po jarmárku nás čekal veselý týden, v podobě ,,Čertí školy“. Čertíci si vyzkoušeli, jak se žije v pekle, uvařili si v kotlíku brambory a naučili se pár čertovských ,,lumpáren“. Odměnou pak byla návštěva Mikuláše, který nám zazpíval a rozdal dobroty. Poté jsme se těšili na Vánoce. Pozvali jsme rodiče na vánoční besídku, kde jsme zazpívali některé koledy a společně s rodiči ozdobili perníčky, které jsme ,,napekli“. Ježíšek měl pro nás připravené překvapení pod vánočním stromečkem, který jsme mu společně nazdobili. Seznamovali jsme se s tradicemi Vánoc, psali jsme dopis Ježíškovi a vítali paní Zimu, která už definitivně převzala vládu nad počasím a ostatními ročními obdobími.

Strašidelný den

 Co se dělo v říjnu?

Tímto podzimním obdobím nás provázela zahradnice Andulka, která pozvala nás i našeho Červíka Toníka na svou zahrádku. Nejdříve nás vzala do sadu, kde nás seznámila s některými druhy ovoce. Zaměřili jsme se na jablíčka. Popsali jsme si, jaké jsou, vyndali jsme si jadérka a vymysleli s nimi různé pokusy. Také jsme si vyzkoušeli, jak asi prolézá červík Toník jablíčkem, a ten nám vyprávěl, jak se mu to v jablíčku líbí. Zašli jsme i do zahrádky a přivoněli si tam k podzimním květinám a také pomohli sklízet zahradnici Andulce, čerstvou zeleninu. Tímto jsme se seznámili s různými profesemi, např. prací zahradníka, prodavačky, kuchařky. Také jsme se podívali do obchodu s ovocem a zeleninou. Ukázali jsme Červíkovi, jak se pečou posvícenské placky (zpracování těsta, vyválení těsta, vykrajování, zdobení) a zúčastnili se výstavy posvícenských placek. Červíka jsme vzali i na pouštění draka, kterého jsme si společně vyrobili. Ale, pozor, Červík Toník nám onemocněl, přepadly ho bacily a nechtěli ho pustit z postele. Povídali jsme si o prevenci nemocí a o správném oblékání v podzimním a zimním období. Tento integrovaný blok končil dýňovými slavnostmi a svátkem Helloween – trochu jsme strašili. 

Pečeme posvícenské placky

 

Na procházce

Co se dělo v září?

Seznámili jsme se s novými kamarády a ještě jedním červíkem Toníkem.

CHARAKTERISTIKA:

V tomto čase pozdního léta začneme tím, že se začneme seznamovat. Seznámíme se s novými kamarády, se třídou Kytiček, kterou budeme po celý rok navštěvovat. S paními učitelkami, které tu budou s námi a pro všechny děti. Seznámíme se s naší značkou i značkami svých kamarádů. Řekneme si pravidla, která budeme dodržovat, jak ve třídě, tak i při procházkách venku. Poznáme i děti a paní učitelky z jiných tříd. Ve školní kuchyni navštívíme tajné skrýše naší paní kuchařky. Tam se také dozvíme, z čeho nám vaří, na čem a jak. Také mezi nás přijde náš první velký kamarád červík Toník. Je to pěkný bojínek a nic se mu nedaří, tak ho vše musíme pořádně naučit, aby se mu mezi námi líbilo a začal se na nás usmívat.

Vítací básnička:

My jsme třída kytiček, plná kluků, holčiček,

budeme si spolu hrát,

cvičit, zpívat, malovat.

Jsme kytičky, kamarádi, máme se tu všichni rádi,

přivítáme nový den, krásně si ho užijem.

CHARAKTERISTIKA TŘÍDY:

V letošním školním roce 2015/2016 bude naši třídu Kytiček navštěvovat 25 dětí – z toho 15 holčiček a 10 chlapců, 4 děti nastoupí až v lednu 2016. Bude mezi nimi 12 dětí, které již v loňském školním roce naši třídu navštěvovaly, 13 dětí je úplně nových. Tyto děti ještě žádné předškolní zařízení nenavštěvovaly. Věková skupina dětí je v této třídě 3 – 4 roky. V naší třídě jsou uzpůsobené podmínky pro děti mladšího školního věku. Mají zde vhodné podmínky pro hru, stolování, odpočinek, cvičení a další výchovně-vzdělávací činnosti. Budeme se celý rok seznamovat s novými kamarády, hrami v dětských koutcích, se stavebnicemi, kterých máme dostatek a které nám pomohou k rozvoji jemné motoriky. Vytvoříme si vlastní režimové momenty a zároveň si připomeneme, co se může a co ne, abychom vždy byli v bezpečí. Také si stanovíme pravidla, která budeme dodržovat. Celým školním rokem nás budou provázet zahradnice Anička a červík Toníček a celá řada jejich kamarádů. Společně s nimi se podíváme do říše fantazie, tvořivosti a dobrodružství.

VIZE TŘÍDY KYTIČEK:

PŘÁLI BYCHOM SI, ABY MEZI NÁS CHODILY DĚTI USMĚVÉ A VESELÉ. VYTVOŘÍME SI PŘÍJEMNÉ PROSTŘEDÍ,

VE KTERÉM SE BUDEME CÍTIT VŠICHNI PŘÍJEMNĚ A BEZPEČNĚ A BUDEME SE MÍT RÁDI.

SPOLUPRÁCE SRODIČI:

 • Rozhovory a konzultace s rodiči o dětech, jejich chování, potřebách a přání
 • Společné akce s rodiči (třídní schůzky, vytváření společných výrobků, besídky, akce MŠ)
 • Individuální pohovory s rodiči nad výchovnými problémy dětí, jejich společná náprava, rada, doporučení
 • Aktuální vzkazy rodičům na nástěnkách, webových stránkách
 • Během školního roku budou doplňovány evidenční listy společně s rodiči
 • nápady na různé akce ze strany rodičů nebo pozvání na exkurze
 • Sponzorské dary dle možnosti rodičů

PODMÍNKY PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Naše třída je přizpůsobena potřebám dětí mladšího školního věku (3-5let) a je uspořádána tak, aby vyhovovala individuálním i skupinovým činnostem dětí. Ve třídě máme nábytek, lehátka i toalety, které jsou přiměřené věku a počtu dětí. Nachází se zde koutky pro individuální hry a potřebu dětí. Vybavení třídy hračkami a pomůckami odpovídá věku dětí a je neustále doplňováno a obnovováno. Hračky jsou umístěny tak, aby si je děti mohly brát samostatně, měly o nich přehled. Děti se budou podílet na výzdobě třídy, šatny a dalších společných prostor mateřské školy. Ve třídě máme lavičku na cvičení, která je každoročně kontrolována revizory a splňuje bezpečnostní požadavky. Dodržujeme neustále pitný režim, děti mají od 7.00 hodin k dispozici čaj a od letošního školního roku i obyčejnou vodu, na tyto nápoje má každý připravený hrneček se svojí značkou.

PERSONÁLNÍ ZAJIŠTĚNÍ

Obě paní učitelky mají odpovídající pedagogické vzdělání.

Zaměření učitelek :

Denisa Bílková: zaměřuje se na dramatickou výchovu a pohybové aktivity

Klára Řežábková: ředitelka MŠ, zaměřuje se na hudebně-pohybové činnosti, zpěvu při doprovodu hudebního nástroje, správnému dýchání, rytmizaci

PSYCHOSOMATICKÉ PODMÍNKY:

Je zajištěn pravidelný denní režim s dostatkem pohybu a pobytu venku na čerstvém vzduchu. Děti mají dostatek volného prostoru pro hru, pohyb a dalších pohybových aktivit. V denním programu je respektována individuální potřeba spánku a odpočinku. Donucovat ke spaní není přípustné, taktéž do jakékoliv činnosti, či jídla. Děti mají možnost adaptace, nejsou neurotizovány spěchem a chvatem. Nikdo není zvýhodňován. Volnost a osobní svoboda musí být vyváženy nezbytnou mírou omezení, vyplývající z nutnosti dodržování určitého řádu a bezpečnosti. Ve vztahu mezi dětmi a dospělými se projevuje důvěra, tolerance, zdvořilost a vzájemná pomoc

PSYCHOSOCIÁLNÍ PODMÍNKY:

Nově příchozí děti mají možnost se adaptovat na nové prostředí (mohou i s rodiči, po domluvě s učitelkou). Pedagogové respektují potřeby dětí, reagují na ně, jednají taktně, přirozeně a citlivě. Děti nejsou neúměrně přetěžovány. Je v nejvyšší možné míře uplatňován pedagogický takt a styl, kterým je nabízena činnost nebo i motivace k činnosti. Vzdělávací nabídka odpovídá věku a vývoji dítěte. Pedagogové ovlivňují výchovu dětí prosociálně (prevence šikany).

ORGANIZACE DNE A ŽIVOTOSPRÁVA:

Ráno v6.15 hodin se všechny děti scházejí v 1. třídě Kytiček, kde jim je nabídnuta činnost dle jejich zájmu. V 7 – 7.30 hodin pak děti odcházejí do svých tříd se svými učitelkami. Dětem je zachována volba činností při ranních hrách nebo výběr z několika motivovaných činností. Svačina je podávána průběžně od 8.30 – 9.00 hodin. Pak se děti opět vrací k činnostem, pohybovým aktivitám, řízeným činnostem a pobytu venku. V 11.45 hodin je podáván oběd, hygiena, příprava k odpočinku. Po odpolední svačině, kterou děti ochutnají okolo 14.30 hodin, následují další aktivity, například si děti mohou dodělat výrobky, které nestihly v dopoledních činnost a dále si mohou vybrat hru podle vlastního zájmu až do odchodu domů. Při příznivém počasí navštěvujeme školní zahradu, kde si rodiče děti od paní učitelky převezmou.